Čtěte jen v případě, že máte něco akutního na práci

Ještě před pár lety nikdo neměl ani ponětí, co znamená slovo „prokrastinace“, ale jakmile se jednou objevilo, začali lidé po celém světě najednou prokrastinovat jako vzteklí. Kdo neprokrastinuje, jako by nebyl. Pokud někdo tvrdí, že nikdy neprokrastinoval, prokrastinuje dodnes. Ekonomické ukazatele ukazují, že prokrastinace tvoří více než 72 procent HDP.

Pokud jste se se slovem „prokrastinovat“ dosud nesetkali, pak vězte, že to znamená „dělat něco namísto toho, abyste dělali něco jiného, co dělat máte, a to přesto, že se vám to něco vlastně dělat nechce a děláte to jen proto, abyste nemuseli dělat to něco jiného, jenže s tím nejste schopní nic dělat, a tak si zaděláváte na problémy“.

O prokrastinaci jsem četl mnoho článků. V jednom z nich mi uváděli příšerný příklad dívky, která namísto toho, aby psala diplomovou práci, umyla nádobí a navíc ještě uklidila v pokoji všechen nepořádek. Z tohoto hlediska je můj pokoj prokrastinačním rájem a já zvu všechny dívky, kterým se nechce psát diplomová práce, aby si ke mně přišly zaprokrastinovat. V mém pokoji může i několik prokrastinátorek proprokrastinovat celé dny a pořád budou mít co dělat. Co nevyprokrastinují do večera, mohou doprokrastinovat později.

Asi mi to nebudete věřit, ale článek o dívce, která nepsala diplomovou práci, považoval prokrastinaci za něco špatného. Nevím, jak vypadá podle autora článku účelně strávený čas, já nechám porovnání na vás:

Výsledek 200 hodin prokrastinace: uklizený byt, příjem vitálně důležitých živin, sociální kontakty, rozvíjení konverzačních schopností, výpomoc jiným osobám, podpora státní ekonomiky nákupem zboží, kulturní vyžití, studium textů na internetu, rozšiřování mezioborových znalostí a dovedností, pohybové činnosti

Výsledek 200 hodin systematické mravenčí práce: obohacení lidstva o 54 stran na téma „Volnočasové aktivity a volný čas dětí s taneční zkušeností (streetdance) a dětí bez taneční zkušenosti na druhém stupni základní školy v Horních Kostomlatech nad Metujkou“

Myslím, že prokrastinace není žádným zlem. Ve skutečnosti je výsledkem pozitivních změn v myšlení lidí, kterým se už začal přejídat život v západní civilizaci, orientované na termíny, výkon a mamon. Takoví obyvatelé nacházejí útočiště ve světě pozitivních vibrací, motivačních knih a kladných přednášek, které je všechny nabádají, aby se zklidnili, aby naslouchali svému nitru a aby před našeptáváním rozumu dávali přednost hlasu srdce. Znám tyhle situace moc dobře. Jakmile se člověk zklidní a zaposlouchá se do svého nitra, zjistí, že zlý rozum mu našeptává: „Do zítřka musíš vyplnit 753 987 položek v téhle excelovské tabulce, protože ti to přikázal vedoucí, kterého ve skutečnosti nenávidíš, a kterému navíc smrdí z pusy“, zatímco srdce ho něžným, jemným hláskem vybízí: „Vyrabuj ledničku, je v ní velká tabulka čokolády s oříšky a rozinkami, parmezán, štangle uheráku a sedm plechovek piva“. A všichni víme, že v takový moment je těžké neposlechnout volání svého srdce.

Prorokuji tedy prokrastinaci světlou budoucnost, zejména proto, že se na ní dá ještě vydělat spousta peněz. Sám uvažuju o tom, že se stanu motivačním koučem, který vás naučí, jak správně prokrastinovat. Dokonce jsem si už začal dělat i rozvrh svých budoucích seminářů. Ještě to nemám úplně hotové, protože mě během práce zavolalo srdíčko a nabídlo mi štangli salámu. Mám-li být úplně upřímný, tak ve skutečnosti nemám z celého projektu ani čárku, vymyslel jsem zatím jen to, jak se bude jmenovat: „Co můžeš odložit dnes, neodkládej na zítřek“ – a počítám, že zbytek dodělám zítra. Teda jestli místo toho radši nepůjdu vydrhnout záchod.

Jan Flaška
autor odevzdal fejeton 2 minuty před deadlinem

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu